ams-OSRAM USA INC. LY E65F-DBFA-46-3B5A-50-R33-Z
Part No.:
LY E65F-DBFA-46-3B5A-50-R33-Z
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Category:
LED Color Lighting
Package:
4-PLCC
Datasheet:
LY E65F-DBFA-46-3B5A-50-R33-Z.pdf
Description:
LED TOPLED YLW 590NM 4PLCC
Shipping
LY E65F-DBFA-46-3B5A-50-R33-Z Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
ams-OSRAM USA INC.
Series:
TOPLED
Package/Case:
4-PLCC
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Color:
Yellow
Wavelength:
590nm (Typ)
Current - Test:
50mA
Voltage - Forward (Vf) (Typ):
2.15V
Lumens/Watt @ Current - Test:
Current - Max:
70mA
Luminous Flux @ Current/Temperature:
Temperature - Test:
25°C
Viewing Angle:
60°
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.126" L x 0.110" W (3.20mm x 2.80mm)
Height - Seated (Max):
0.138" (3.50mm)