JAE Electronics LY10-DC10N
Part No.:
LY10-DC10N
Manufacturer:
JAE Electronics
Category:
Rectangular Connector Housings
Package:
Datasheet:
LY10-DC10N.pdf
Description:
CONN RCPT HSG 10POS 2.00MM
Shipping
LY10-DC10N Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
JAE Electronics
Series:
LY
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Connector Type:
Receptacle
Contact Type:
Female Socket
Number of Positions:
10
Pitch:
0.079" (2.00mm)
Number of Rows:
2
Row Spacing:
0.079" (2.00mm)
Mounting Type:
Free Hanging (In-Line)
Contact Termination:
Crimp
Fastening Type:
Friction Lock
Color:
Features:
Insulation Material:
Polyamide (PA66), Nylon 6/6, Glass Filled
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C