IDEC LW6ML-M2C25Y
Part No.:
LW6ML-M2C25Y
Datasheet:
LW6ML-M2C25Y.pdf
Description:
25MM PUSHBUTTON ILLUMINATED
Shipping
LW6ML-M2C25Y Specifications
Switch Function:
On-Mom
Current Rating (Amps):
100mA (AC/DC)
Voltage Rating - AC:
125 V
Voltage Rating - DC:
30 V
Actuator Type:
Round, Button
Actuator Marking:
Color - Actuator/Cap:
Yellow
Illumination Type, Color:
LED, Yellow
Illumination Voltage (Nominal):
Termination Style:
Solder, Quick Connect - 0.110" (2.8mm)
Panel Cutout Dimensions:
Circular - 25.20mm Dia
Operating Temperature:
-25°C ~ 50°C