Littelfuse Inc. LVR100S-240-2
Part No.:
LVR100S-240-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
LVR100S-240-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 240V 1A RADIAL
Shipping
LVR100S-240-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PolySwitch®, LVR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
240V (265V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
1 A
Current - Trip (It):
2 A
Current - Max:
10 A
Time to Trip:
21 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
218 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
580 mOhms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.736" Dia x 0.201" T (18.70mm x 5.10mm)
Height - Seated (Max):
0.961" (24.40mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.400" (10.15mm)