Littelfuse Inc. LVR075S-240-2
Part No.:
LVR075S-240-2
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Category:
PTC Resettable Fuses
Package:
Radial, Disc
Datasheet:
LVR075S-240-2.pdf
Description:
PTC RESET FUSE 240V 750MA RADIAL
Shipping
LVR075S-240-2 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Littelfuse Inc.
Package/Case:
Radial, Disc
Series:
PolySwitch® LVR
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Polymeric
Voltage - Max:
240V (265V Int)
Current - Hold (Ih) (Max):
750 mA
Current - Trip (It):
1.5 A
Current - Max:
7.5 A
Time to Trip:
18 s
Resistance - Initial (Ri) (Min):
0.316 Ohms
Resistance - Post Trip (R1) (Max):
0.839 Ohms
Resistance - 25°C (Typ):
Operating Temperature:
-20°C ~ 85°C
Grade:
Qualification:
Ratings:
Mounting Type:
Through Hole
Size / Dimension:
0.450" L x 0.189" W (11.43mm x 4.80mm)
Height - Seated (Max):
0.921" (23.40mm)
Thickness (Max):
Lead Spacing:
0.236" (6.00mm)