Sensata-Crydom LVD75F100
Part No.:
LVD75F100
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
LVD75F100.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 100A 3-75V
Shipping
LVD75F100 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
LVD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
DC
Voltage - Input:
25.6 ~ 26.6VDC
Voltage - Load:
3 V ~ 75 V
Load Current:
100 A
On-State Resistance (Max):
5 mOhms
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C