Sensata-Crydom LVD75E80H
Part No.:
LVD75E80H
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
Hockey Puck
Datasheet:
LVD75E80H.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 80A 3-75V
Shipping
LVD75E80H Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
LVD
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Chassis Mount
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
DC
Voltage - Input:
24 ~ 25VDC
Voltage - Load:
3 V ~ 75 V
Load Current:
80 A
On-State Resistance (Max):
8 mOhms
Termination Style:
Screw Terminal
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C