Sensata-Crydom LVD75B60H
Part No.:
LVD75B60H
Datasheet:
LVD75B60H.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 60A 3-75V
Shipping
LVD75B60H Specifications
Voltage - Input:
11.5 ~ 12 VDC
Voltage - Load:
3 V ~ 75 V
Load Current:
60 A
On-State Resistance (Max):
10 mOhms
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C