Lite-On Inc. LTL-2300HR-02T
Part No.:
LTL-2300HR-02T
Manufacturer:
Lite-On Inc.
Category:
Circuit Board Indicators, Arrays, Light Bars, Bar Graphs
Package:
Datasheet:
LTL-2300HR-02T.pdf
Description:
LED LGT BAR 3X2MM RED
Shipping
LTL-2300HR-02T Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Lite-On Inc.
Series:
LTL
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Color:
Red
Wavelength - Peak:
635nm
Configuration:
Bar - Single, SIP
Current:
20mA
Millicandela Rating:
2.1mcd
Viewing Angle:
Lens Type:
Lens Style:
Rectangle with Flat Top
Lens Size:
3.00mm x 2.00mm
Voltage Rating:
2V