Transko Electronics, Inc. LTCV10.7MA19-TR
Part No.:
LTCV10.7MA19-TR
Manufacturer:
Transko Electronics, Inc.
Category:
Ceramic Filters
Package:
3-SMD, Non-Standard
Datasheet:
LTCV10.7MA19-TR.pdf
Description:
10.7MHz Ceramic Filter
Shipping
LTCV10.7MA19-TR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Transko Electronics, Inc.
Series:
LTCV
Package/Case:
3-SMD, Non-Standard
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Frequency:
10.7MHz
Impedance:
470Ohm
Bandwidth:
175 kHz
Insertion Loss:
3dB
Filter Type:
Band Pass
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.276" L x 0.118" W (7.00mm x 3.00mm)
Height (Max):
0.067" (1.70mm)