Analog Devices Inc. LTC6655CHMS8-2.048#TRPBF
Part No.:
LTC6655CHMS8-2.048#TRPBF
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
LTC6655CHMS8-2.048#TRPBF.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.05% 8MSOP
Shipping
LTC6655CHMS8-2.048#TRPBF Specifications
Package/Case:
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.048V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
5 mA
Tolerance:
±0.05%
Temperature Coefficient:
5ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
0.25ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
0.67ppmrms
Voltage - Input:
13.2V
Current - Supply:
7.5mA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)