Analog Devices Inc. LTC6652AHMS8-2.5#TRPBF
Part No.:
LTC6652AHMS8-2.5#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Reference
Package:
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Datasheet:
LTC6652AHMS8-2.5#TRPBF.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.05% 8MSOP
Shipping
LTC6652AHMS8-2.5#TRPBF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package/Case:
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Reference Type:
Series
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
5 mA
Tolerance:
±0.05%
Temperature Coefficient:
5ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
2.1ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
Voltage - Input:
2.8V ~ 13.2V
Current - Supply:
560µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TA)