Transko Electronics, Inc. LTC455HTW
Part No.:
LTC455HTW
Manufacturer:
Transko Electronics, Inc.
Category:
Ceramic Filters
Package:
4-SMD, J-Lead
Datasheet:
LTC455HTW.pdf
Description:
455kHz CERAMIC FILTER, SMD 4 pad
Shipping
LTC455HTW Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Transko Electronics, Inc.
Series:
LTC455
Package/Case:
4-SMD, J-Lead
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Frequency:
455kHz
Impedance:
2kOhm
Bandwidth:
9 kHz
Insertion Loss:
6dB
Filter Type:
AM
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.472" L x 0.256" W (12.00mm x 6.50mm)
Height (Max):
0.130" (3.30mm)