Transko Electronics, Inc. LTC455FU
Part No.:
LTC455FU
Manufacturer:
Transko Electronics, Inc.
Category:
Ceramic Filters
Package:
3-SMD, J-Lead
Datasheet:
LTC455FU.pdf
Description:
455KHZ, 6.0KHZ MIN. @ 6DB
Shipping
LTC455FU Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Transko Electronics, Inc.
Series:
LTC455
Package/Case:
3-SMD, J-Lead
Packaging:
Strip
Product Status:
Active
Frequency:
455kHz Center
Impedance:
1.5kOhm
Bandwidth:
6.5 kHz
Insertion Loss:
6dB
Filter Type:
AM
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.236" L x 0.276" W (6.00mm x 7.00mm)
Height (Max):
0.165" (4.20mm)