Analog Devices Inc. LTC4054XES5-4.2#TRMPBF
Part No.:
LTC4054XES5-4.2#TRMPBF
Category:
Battery Chargers
Package:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Datasheet:
LTC4054XES5-4.2#TRMPBF.pdf
Description:
IC BATT CHG LI-ION 1CEL TSOT23-5
Shipping
LTC4054XES5-4.2#TRMPBF Specifications
Package/Case:
SOT-23-5 Thin, TSOT-23-5
Active
Battery Chemistry:
Lithium Ion
Number of Cells:
1
Current - Charging:
Constant - Programmable
Programmable Features:
Fault Protection:
Charge Current - Max:
800mA
Battery Pack Voltage:
4.2V
Voltage - Supply (Max):
6.5V
Interface:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)