Analog Devices Inc. LTC1798CS8-2.5#TRPBF
Part No.:
LTC1798CS8-2.5#TRPBF
Category:
Voltage Reference
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
LTC1798CS8-2.5#TRPBF.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.15% 8SOIC
Shipping
LTC1798CS8-2.5#TRPBF Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Active
Reference Type:
Series
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
10 mA
Tolerance:
±0.15%
Temperature Coefficient:
40ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
8µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
Voltage - Input:
2.7V ~ 12.6V
Current - Supply:
8.5µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)