Analog Devices Inc. LTC1729CS8-4.2#TRPBF
Part No.:
LTC1729CS8-4.2#TRPBF
Category:
Battery Chargers
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
LTC1729CS8-4.2#TRPBF.pdf
Description:
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 8SOIC
Shipping
LTC1729CS8-4.2#TRPBF Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Active
Battery Chemistry:
Lithium Ion
Number of Cells:
1
Current - Charging:
Programmable Features:
Fault Protection:
Charge Current - Max:
Battery Pack Voltage:
4.2V
Voltage - Supply (Max):
28V
Interface:
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)