Analog Devices Inc. LT6660HCDC-2.5
Part No.:
LT6660HCDC-2.5
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Reference
Package:
3-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
LT6660HCDC-2.5.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.2% 3DFN
Shipping
LT6660HCDC-2.5 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package/Case:
3-WFDFN Exposed Pad
Series:
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Reference Type:
Series
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
20 mA
Tolerance:
±0.2%
Temperature Coefficient:
20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
4ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
4ppmrms
Voltage - Input:
3.4V ~ 20V
Current - Supply:
175µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C