Analog Devices Inc. LT6658BHDE-2.5#TRPBF
Part No.:
LT6658BHDE-2.5#TRPBF
Package:
16-WFDFN Exposed Pad
Datasheet:
LT6658BHDE-2.5#TRPBF.pdf
Description:
IC VREF SERIES 6V 0.1% 16DFN
Shipping
LT6658BHDE-2.5#TRPBF Specifications
Package/Case:
16-WFDFN Exposed Pad
Reference Type:
Series, Dual
Output Type:
Adjustable (Fixed)
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
6 V
Current - Output:
150 mA
Tolerance:
±0.1%
Temperature Coefficient:
20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
1.5ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
2ppmrms
Voltage - Input:
3.5V ~ 36V
Current - Supply:
3mA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)