LEM USA Inc. LT 4000-S/SP35
Part No.:
LT 4000-S/SP35
Manufacturer:
LEM USA Inc.
Category:
Current Sensors
Package:
Module, Single Pass Through
Datasheet:
LT 4000-S/SP35.pdf
Description:
TRANSDUCER
Shipping
LT 4000-S/SP35 Specifications
Manufacturer:
LEM USA Inc.
Series:
LT
Package/Case:
Module, Single Pass Through
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
For Measuring:
AC/DC
Sensor Type:
Current Transducer
Current - Sensing:
4000A
Number of Channels:
1
Output:
Sensitivity:
Frequency:
DC ~ 100kHz
Linearity:
±0.1%
Accuracy:
±0.5%
Voltage - Supply:
24V
Response Time:
1µs
Current - Supply (Max):
41mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 70°C