Analog Devices Inc. LT3651EUHE-8.4
Part No.:
LT3651EUHE-8.4
Package:
36-WFQFN Exposed Pad
Datasheet:
LT3651EUHE-8.4.pdf
Description:
IC BATT CHG LI-ION 2CELL 36QFN
Shipping
LT3651EUHE-8.4 Specifications
Package/Case:
36-WFQFN Exposed Pad
Packaging:
Tube
Product Status:
Obsolete
Number of Cells:
2
Programmable Features:
Current, Timer
Charge Current - Max:
4A
Battery Pack Voltage:
8.4V
Voltage - Supply (Max):
32V
Interface:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C (TJ)