Analog Devices Inc. LT3650EMSE-4.2#TRPBF
Part No.:
LT3650EMSE-4.2#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Battery Chargers
Package:
12-TSSOP (0.118", 3.00mm Width) Exposed Pad
Datasheet:
LT3650EMSE-4.2#TRPBF.pdf
Description:
IC BATT CHG LI-ION 1CELL 12MSOP
Shipping
LT3650EMSE-4.2#TRPBF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Series:
Package/Case:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Battery Chemistry:
Lithium Ion/Polymer
Number of Cells:
1
Current - Charging:
Constant - Programmable
Programmable Features:
Timer
Fault Protection:
Over Temperature
Charge Current - Max:
2A
Battery Pack Voltage:
4.2V
Voltage - Supply (Max):
32V
Interface:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)