Analog Devices Inc. LT1790BIS6-2.048#TRMPBF
Part No.:
LT1790BIS6-2.048#TRMPBF
Datasheet:
LT1790BIS6-2.048#TRMPBF.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.1% TSOT23-6
Shipping
LT1790BIS6-2.048#TRMPBF Specifications
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.048V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
5 mA
Tolerance:
±0.1%
Temperature Coefficient:
25ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
22µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
41µVrms
Voltage - Input:
2.8V ~ 18V
Current - Supply:
75µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)