Analog Devices Inc. LT1790ACS6-2.5#TRMPBF
Part No.:
LT1790ACS6-2.5#TRMPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Reference
Package:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Datasheet:
LT1790ACS6-2.5#TRMPBF.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.05% TSOT23-6
Shipping
LT1790ACS6-2.5#TRMPBF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package/Case:
SOT-23-6 Thin, TSOT-23-6
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Reference Type:
Series
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
5 mA
Tolerance:
±0.05%
Temperature Coefficient:
10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
32µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
48µVrms
Voltage - Input:
3V ~ 18V
Current - Supply:
80µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)