Analog Devices Inc. LT1461BCS8-3.3#TRPBF
Part No.:
LT1461BCS8-3.3#TRPBF
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
LT1461BCS8-3.3#TRPBF.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.06% 8SOIC
Shipping
LT1461BCS8-3.3#TRPBF Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed):
3.3V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
100 mA
Tolerance:
±0.06%
Temperature Coefficient:
7ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
8ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
9.6ppmrms
Voltage - Input:
3.8V ~ 20V
Current - Supply:
70µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)