Analog Devices Inc. LT1461AIS8-2.5#PBF
Part No.:
LT1461AIS8-2.5#PBF
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
LT1461AIS8-2.5#PBF.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.04% 8SOIC
Shipping
LT1461AIS8-2.5#PBF Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
Packaging:
Tube
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
100 mA
Tolerance:
±0.04%
Temperature Coefficient:
3ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
8ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
9.6ppmrms
Voltage - Input:
3V ~ 20V
Current - Supply:
70µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)