Analog Devices Inc. LT1460BIS8-10#TRPBF
Part No.:
LT1460BIS8-10#TRPBF
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
LT1460BIS8-10#TRPBF.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 8SOIC
Shipping
LT1460BIS8-10#TRPBF Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
40 mA
Tolerance:
±0.1%
Temperature Coefficient:
10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
40µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
35µVrms
Voltage - Input:
10.9V ~ 20V
Current - Supply:
360µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)