Analog Devices Inc. LT1460BIN8-2.5#PBF
Part No.:
LT1460BIN8-2.5#PBF
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
LT1460BIN8-2.5#PBF.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 8DIP
Shipping
LT1460BIN8-2.5#PBF Specifications
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
Packaging:
Tube
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
40 mA
Tolerance:
±0.1%
Temperature Coefficient:
10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
10µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
10µVrms
Voltage - Input:
3.4V ~ 20V
Current - Supply:
165µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)