Analog Devices Inc. LT1460BIN8-10#PBF
Part No.:
LT1460BIN8-10#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Reference
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
LT1460BIN8-10#PBF.pdf
Description:
IC VREF SERIES 0.1% 8DIP
Shipping
LT1460BIN8-10#PBF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Reference Type:
Series
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
40 mA
Tolerance:
±0.1%
Temperature Coefficient:
10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
40µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
35µVrms
Voltage - Input:
10.9V ~ 20V
Current - Supply:
360µA
Current - Cathode:
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)