Analog Devices Inc. LT1389BCS8-4.096#TRPBF
Part No.:
LT1389BCS8-4.096#TRPBF
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
LT1389BCS8-4.096#TRPBF.pdf
Description:
IC VREF SHUNT 0.075% 8SOIC
Shipping
LT1389BCS8-4.096#TRPBF Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Reference Type:
Shunt
Voltage - Output (Min/Fixed):
4.096V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
10 mA
Tolerance:
±0.075%
Temperature Coefficient:
50ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
80µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
Current - Cathode:
1 µA
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)