Analog Devices Inc. LT1236BIN8-10#PBF
Part No.:
LT1236BIN8-10#PBF
Package:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Datasheet:
LT1236BIN8-10#PBF.pdf
Description:
IC VREF PRECISION 0.1% 8DIP
Shipping
LT1236BIN8-10#PBF Specifications
Package/Case:
8-DIP (0.300", 7.62mm)
Series:
Packaging:
Tube
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
10 mA
Tolerance:
±0.1%
Temperature Coefficient:
10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
6µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
3.5µVrms
Voltage - Input:
11.5V ~ 40V
Current - Supply:
2mA
Current - Cathode:
1.7 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)