Analog Devices Inc. LT1236AIS8-10#TRPBF
Part No.:
LT1236AIS8-10#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Reference
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
LT1236AIS8-10#TRPBF.pdf
Description:
IC VREF PRECISION 0.05% 8SOIC
Shipping
LT1236AIS8-10#TRPBF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Reference Type:
Series, Shunt, Buried Zener
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
10 mA
Tolerance:
±0.05%
Temperature Coefficient:
5ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
6µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
3.5µVrms
Voltage - Input:
11.5V ~ 40V
Current - Supply:
2mA
Current - Cathode:
1.7 mA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)