Analog Devices Inc. LT1021DCS8-10#TRPBF
Part No.:
LT1021DCS8-10#TRPBF
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
LT1021DCS8-10#TRPBF.pdf
Description:
IC VREF PRECISION 10V 8SOIC
Shipping
LT1021DCS8-10#TRPBF Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Reference Type:
Series, Shunt, Buried Zener
Voltage - Output (Min/Fixed):
10V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
10 mA
Tolerance:
±0.5%
Temperature Coefficient:
20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
3µVp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
2.2µVrms
Voltage - Input:
11.5V ~ 40V
Current - Supply:
2mA
Current - Cathode:
1.7 mA
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)