Analog Devices Inc. LT1019CS8-2.5#TRPBF
Part No.:
LT1019CS8-2.5#TRPBF
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
LT1019CS8-2.5#TRPBF.pdf
Description:
IC VREF PRECISION 2.5V 8SOIC
Shipping
LT1019CS8-2.5#TRPBF Specifications
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Reference Type:
Series, Shunt
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
10 mA
Tolerance:
±0.2%
Temperature Coefficient:
20ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
2.5ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
2.5ppmrms
Voltage - Input:
4V ~ 40V
Current - Supply:
1.5mA
Current - Cathode:
800 µA
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)