Analog Devices Inc. LT1019AIS8-2.5#PBF
Part No.:
LT1019AIS8-2.5#PBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Reference
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
LT1019AIS8-2.5#PBF.pdf
Description:
IC VREF PRECISION 2.5V 8SOIC
Shipping
LT1019AIS8-2.5#PBF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
Packaging:
Tube
Product Status:
Active
Reference Type:
Series, Shunt
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
10 mA
Tolerance:
±0.05%
Temperature Coefficient:
10ppm/°C
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
2.5ppmp-p
Noise - 10Hz to 10kHz:
2.5ppmrms
Voltage - Input:
4V ~ 40V
Current - Supply:
1.3mA
Current - Cathode:
800 µA
Operating Temperature:
-40°C ~ 85°C (TA)