Analog Devices Inc. LT1004CS8-2.5#TRPBF
Part No.:
LT1004CS8-2.5#TRPBF
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Category:
Voltage Reference
Package:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Datasheet:
LT1004CS8-2.5#TRPBF.pdf
Description:
IC VREF SHUNT 0.8% 8SOIC
Shipping
LT1004CS8-2.5#TRPBF Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Analog Devices Inc.
Package/Case:
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Series:
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Reference Type:
Shunt
Output Type:
Fixed
Voltage - Output (Min/Fixed):
2.5V
Voltage - Output (Max):
Current - Output:
20 mA
Tolerance:
±0.8%
Temperature Coefficient:
20ppm/°C Typical
Noise - 0.1Hz to 10Hz:
Noise - 10Hz to 10kHz:
120µVrms
Voltage - Input:
Current - Supply:
Current - Cathode:
20 µA
Operating Temperature:
0°C ~ 70°C (TA)