Sensata-Crydom LS240D12R
Part No.:
LS240D12R
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Category:
Solid State Relays (SSR)
Package:
4-SIP
Datasheet:
LS240D12R.pdf
Description:
SSR RELAY SPST-NO 12A 24-280V
Shipping
LS240D12R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Sensata-Crydom
Series:
LS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Through Hole
Circuit:
SPST-NO (1 Form A)
Output Type:
AC
Voltage - Input:
4 ~ 10VDC
Voltage - Load:
24 V ~ 280 V
Load Current:
12 A
On-State Resistance (Max):
Termination Style:
PC Pin
Operating Temperature:
-30°C ~ 80°C