Allied Components International LS10-4R7J-RC
Part No.:
LS10-4R7J-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
1210 (3225 Metric)
Datasheet:
LS10-4R7J-RC.pdf
Description:
4.7uH +/-5% Ferrite Core Chip
Shipping
LS10-4R7J-RC Specifications
Manufacturer:
Series:
LS10
Package/Case:
1210 (3225 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Ferrite
Inductance:
4.7 µH
Tolerance:
±5%
Current Rating (Amps):
800 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
1.35Ohm Max
Q @ Freq:
37 @ 7.9MHz
Frequency - Self Resonant:
130MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-25°C ~ 85°C
Inductance Frequency - Test:
7.9 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1210
Size / Dimension:
0.118" L x 0.098" W (2.99mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max):
0.087" (2.20mm)