MEAN WELL USA Inc. LRS-150-48
Part No.:
LRS-150-48
Datasheet:
LRS-150-48.pdf
Description:
AC/DC CONVERTER 48V 158W
Shipping
LRS-150-48 Specifications
Series:
LRS-150 (150W)
Voltage - Input:
85 ~ 132 VAC, 170 ~ 264 VAC, 240 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1:
48V
Current - Output 1:
3.3 A
Power (Watts):
158W
Applications:
Household Appliances, ITE (Commercial)
Voltage - Isolation:
4 kV
Operating Temperature:
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension:
6.26" L x 3.82" W x 1.18" H (159.0mm x 97.0mm x 30.0mm)