Allied Components International LRC30-100K-RC
Part No.:
LRC30-100K-RC
Manufacturer:
Allied Components International
Category:
Fixed Inductors
Package:
1812 (4532 Metric)
Datasheet:
LRC30-100K-RC.pdf
Description:
10uH +/-10% Low Resistance Chip
Shipping
LRC30-100K-RC Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
LRC30
Package/Case:
1812 (4532 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Wirewound
Material - Core:
Inductance:
10 µH
Tolerance:
±10%
Current Rating (Amps):
650 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
240mOhm Max
Q @ Freq:
Frequency - Self Resonant:
23MHz
Ratings:
Operating Temperature:
-40°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
1 kHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
1812
Size / Dimension:
0.177" L x 0.126" W (4.50mm x 3.20mm)
Height - Seated (Max):
0.110" (2.79mm)