TE Connectivity Passive Product LR1F560R
Part No.:
LR1F560R
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
LR1F560R.pdf
Description:
RES 560 OHM 1% 0.6W AXIAL
Shipping
LR1F560R Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
LR, Neohm
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
560 Ohms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.6W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±50ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.091" Dia x 0.244" L (2.30mm x 6.20mm)