TE Connectivity Passive Product LR0204F47K
Part No.:
LR0204F47K
Manufacturer:
TE Connectivity Passive Product
Category:
Through Hole Resistors
Package:
Axial
Datasheet:
LR0204F47K.pdf
Description:
RES 47K OHM 1% 1/4W AXIAL
Shipping
LR0204F47K Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
LR, Neohm
Packaging:
Cut Tape (CT)
Product Status:
Active
Resistance:
47 kOhms
Tolerance:
±1%
Power (Watts):
0.25W, 1/4W
Composition:
Metal Film
Features:
Temperature Coefficient:
±100ppm/°C
Operating Temperature:
-55°C ~ 155°C
Supplier Device Package:
Axial
Size / Dimension:
0.079" Dia x 0.138" L (2.00mm x 3.50mm)