Murata Electronics LQW15AN6N8H00D
Part No.:
LQW15AN6N8H00D
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
LQW15AN6N8H00D.pdf
Description:
FIXED IND 6.8NH 700MA 0.09OHM SM
Shipping
LQW15AN6N8H00D Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
LQW15
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Non-Magnetic
Inductance:
6.8 nH
Tolerance:
±3%
Current Rating (Amps):
700 mA
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
90mOhm Max
Q @ Freq:
25 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
6GHz
Ratings:
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)