Murata Electronics LQW15AN18NG8ZD
Part No.:
LQW15AN18NG8ZD
Manufacturer:
Murata Electronics
Category:
Fixed Inductors
Package:
0402 (1005 Metric)
Datasheet:
LQW15AN18NG8ZD.pdf
Description:
FIXED IND 18NH 1.05A 0.13OHM SMD
Shipping
LQW15AN18NG8ZD Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Murata Electronics
Series:
LQW15
Package/Case:
0402 (1005 Metric)
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Type:
Drum Core, Wirewound
Material - Core:
Non-Magnetic
Inductance:
18 nH
Tolerance:
±2%
Current Rating (Amps):
1.05 A
Current - Saturation (Isat):
Shielding:
Unshielded
DC Resistance (DCR):
130mOhm Max
Q @ Freq:
30 @ 250MHz
Frequency - Self Resonant:
5.2GHz
Ratings:
AEC-Q200
Operating Temperature:
-55°C ~ 125°C
Inductance Frequency - Test:
100 MHz
Features:
Mounting Type:
Surface Mount
Supplier Device Package:
Size / Dimension:
0.039" L x 0.024" W (1.00mm x 0.60mm)
Height - Seated (Max):
0.024" (0.60mm)