Nichicon LQSW6331MELC30
Part No.:
LQSW6331MELC30
Manufacturer:
Nichicon
Category:
Aluminum Electrolytic Capacitors
Package:
Datasheet:
LQSW6331MELC30.pdf
Description:
CAP ALUM 330UF 20% 420V SNAP TH
Shipping
LQSW6331MELC30 Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Nichicon
Package/Case:
Series:
LQS
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Capacitance:
330 µF
Tolerance:
±20%
Voltage - Rated:
420 V
ESR (Equivalent Series Resistance):
Lifetime @ Temp.:
3000 Hrs @ 105°C
Operating Temperature:
-25°C ~ 105°C
Polarization:
Polar
Ratings:
Applications:
General Purpose
Ripple Current @ Low Frequency:
1.42 A @ 120 Hz
Ripple Current @ High Frequency:
2.0306 A @ 50 kHz
Impedance:
Lead Spacing:
0.394" (10.00mm)
Size / Dimension:
1.378" Dia (35.00mm)
Height - Seated (Max):
1.260" (32.00mm)