Eaton - Bussmann Electrical Division LPJ-250SP
Part No.:
LPJ-250SP
Manufacturer:
Eaton - Bussmann Electrical Division
Category:
Electrical, Specialty Fuses
Package:
Cylindrical, Blade Terminal (Bolt)
Datasheet:
LPJ-250SP.pdf
Description:
FUSE CRTRDGE 250A 600VAC/300VDC
Shipping
LPJ-250SP Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Series:
LOW-PEAK™ LPJ
Package / Case:
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Mounting Type:
Bolt Mount
Fuse Type:
Cartridge
Current Rating (Amps):
250A
Voltage Rating - AC:
600 VAC
Voltage Rating - DC:
300 VDC
Response Time:
Slow Blow
Applications:
Electrical, Industrial
Features:
Class:
J
Approval Agency:
CE, CSA, UL
Operating Temperature:
Breaking Capacity @ Rated Voltage:
300kA AC, 100kA DC
Size / Dimension:
2.000" Dia x 3.380" L (50.80mm x 85.85mm)