Mechatronics Fan Group LPH60B99-BWHR
Part No.:
LPH60B99-BWHR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
LPH60B99-BWHR.pdf
Description:
FAN AXIAL 60X25.50MM 100-240VAC
Shipping
LPH60B99-BWHR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Series:
LPH60B99
Packaging:
Bulk
Product Status:
Active
Voltage - Rated:
100 ~ 240VAC
Size / Dimension:
Square - 60mm L x 60mm H
Width:
25.50mm
Air Flow:
17.0 CFM (0.476m³/min)
Static Pressure:
0.240 in H2O (59.8 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Auto Restart, Electronic Commutation (EC)
Noise:
35.0dB(A)
Power (Watts):
2.30W
RPM:
4500 RPM
Termination:
2 Wire Leads
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)