Pulse Electronics LPF1608LL60R0709A
Part No.:
LPF1608LL60R0709A
Manufacturer:
Pulse Electronics
Category:
RF Filters
Package:
0603 (1608 Metric), 6 PC Pad
Datasheet:
LPF1608LL60R0709A.pdf
Description:
RF FILTER LOW PASS 829MHZ 0603
Shipping
LPF1608LL60R0709A Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Pulse Electronics
Series:
1608
Package/Case:
0603 (1608 Metric), 6 PC Pad
Packaging:
Tape & Reel (TR)
Product Status:
Active
Frequency:
829MHz Center
Bandwidth:
262MHz
Filter Type:
Low Pass
Ripple:
Insertion Loss:
0.6dB
Mounting Type:
Surface Mount
Size / Dimension:
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Height (Max):
0.030" (0.75mm)