Mechatronics Fan Group LPC80B99-BTLR
Part No.:
LPC80B99-BTLR
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Category:
AC Fans
Package:
Datasheet:
LPC80B99-BTLR.pdf
Description:
FAN AXIAL 80X25MM 90-264VAC EC
Shipping
LPC80B99-BTLR Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mechatronics Fan Group
Series:
LPC80B
Packaging:
Bulk
Product Status:
Obsolete
Voltage - Rated:
90 ~ 264VAC
Size / Dimension:
Square - 80mm L x 80mm H
Width:
25.00mm
Air Flow:
38.0 CFM (1.06m³/min)
Static Pressure:
0.140 in H2O (34.9 Pa)
Bearing Type:
Ball
Fan Type:
Tubeaxial
Features:
Electronic Commutation (EC)
Noise:
31.0dB(A)
Power (Watts):
3.00W
RPM:
3000 RPM
Termination:
2 Terminals
Ingress Protection:
Operating Temperature:
-40 ~ 158°F (-40 ~ 70°C)