Mueller Electric Co LPC-24-AAA
Part No.:
LPC-24-AAA
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Category:
Liquid, Level
Package:
Datasheet:
LPC-24-AAA.pdf
Description:
LIQUID LEVEL PUMP CONTROLLER
Shipping
LPC-24-AAA Specifications
Attributes
Property Value
Manufacturer:
Mueller Electric Co
Series:
LPC
Packaging:
Box
Product Status:
Discontinued at Digi-Key
Type:
High/Low Level
Voltage - Supply:
24VAC
Sensitivity:
1kOhm ~ 100kOhm
Features:
Adjustable Sensitivity
Distance - Control To Sensor (Max):
Output Type:
Relay
Contact Form:
SPDT (1 Form C)
Contact Rating @ Voltage:
5A @ 240VAC
Mounting Type:
Socketable
Termination Style:
Plug In, 8 Pin (Octal)
Operating Temperature:
-20°C ~ 60°C